pl Polski

Kosmetyki z deklaracją wegański/vegan


Wegańskie produkty kosmetyczne definiuje się jako te niezawierające  składników pochodzenia zwierzęcego ani produktów ubocznych, niezawierające składników pochodzenia zwierzęcego w procesie produkcyjnym oraz nietestowane na zwierzętach  przez jakąkolwiek firmę lub niezależnego wykonawcę.

Weganizm, wywodzący się z przemysłu spożywczego, jest praktyką powstrzymywania się od spożywania lub używania produktów pochodzenia zwierzęcego. Trend ten jest  bardzo popularny i ma on na celu wykluczenie wszelkich form wyzysku i okrucieństwa wobec zwierząt. W kosmetykach z deklaracją “wegańskie” niedozwolone są żadne substancje pochodzenia zwierzęcego. Produkt określany jako „wegański” ma bardzo dużą moc, ponieważ przekazuje konsumentowi wiele informacji, a w szczególności podstawowe wartości firmy kosmetycznej i jej zaangażowanie w ochronę zwierząt.

Ponieważ składniki pochodzenia zwierzęcego są dość powszechne w przemyśle kosmetycznym, a testy na zwierzętach są nadal dozwolone w wielu krajach spoza UE, określenie “wegański” jest szczególnie ważna dla marek kosmetycznych.

Na liście najczęściej stosowanych surowców pochodzenia zwierzęcego znajdują się m.in:

  • Karmin (CI 75740), pigment
  • Składniki z uli: miód, propolis, wosk pszczeli
  • Składniki typu mleko/białka mleczne
  • Lanolina pozyskiwana z wełny owczej
  • Kolagen, gliceryna, skwalan, keratyna z białek zwierzęcych.


W SKINLAB możliwe jest przygotowanie specjalistycznej ekspertyzy składu, w której safety assessor ocenia skład produkt pod kątem możliwości nazwania go produktem wegańskim. Po pozytywnej ocenie składników możliwe jest wydanie opinii potwierdzającej wegańskie pochodzenie produktu. Dzięki temu, producenci/importerzy/dystrybutorzy mogą stosować na swoich produktach deklarację “produkt wegański/wegański/vegan”.

Kryteria nadawania deklaracji “wegan/wegański”

– analiza toksykologiczna poszczególnych składników

– ocena formulacji kosmetycznej

– ocena przez safety assessora.