Przemysł tekstylny w Polsce od czasu swojego istnienia przeszedł znaczną metamorfozę. Przez nieustający i ciągle rosnący import odzieży z krajów Azji Wschodniej, rodzimy przemysł rozpoczął wprowadzanie nowych, innowacyjnych technologii wytwarzania specjalistycznych produktów włókienniczych, np. produktów antyalergicznych, dzianin sportowych „oddychających”, materiałów medycznych oraz odzieży górniczej i niepalnej, co przyczyniło się również do wzmożonej kontroli bezpieczeństwa stosowanych wyrobów. Jednymi z najczęściej objawiających się zagrożeń jakie stwarzają materiały tekstylne są przede wszystkim alergie oraz choroby skóry wywołane przez związki chemiczne zawarte we włóknach.

Według obowiązującego ustawodawstwa w Polsce przemysł włókienniczy zobowiązany jest do spełniania kryteriów zawartych w regulacjach prawnych. Aktami prawnymi obejmującymi sprawę bezpieczeństwa są między innymi ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2275, z późn. zm.), ponadto obowiązuje również szczegółowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych (Dz. U. z 2004 r. Nr 81, poz. 743 z późn. zm.). Wymuszają one na producentach materiałów tekstylnych,  tworzenie jak najbezpieczniejszych produktów.

W laboratorium Skin Lab International Sp. z o.o. wykonujemy badania wyrobów tekstylnych pod kątem oddziaływania na skórę. Testy tolerancji skóry w miejscu kontaktu potwierdzają lub wykluczają łagodne oddziaływanie wyrobów tekstylnych na skórę. Na podstawie rzetelnych wyników dokonujemy analizy bezpieczeństwa badanego materiału.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski